Що таке "Жива бібліотека"?

Жива бібліотека має за мету привернути увагу громадськості до питань стигми та дискримінації людей,  які представляють різноманітні групи,  котрі суспільство зазвичай вирізняє через їхню відмінність від загальної більшості, зокрема громад вразливих до ВІЛ-інфекції.  Цей захід має допомогти нам зрозуміти й усвідомити, звідки виникають стереотипи, наскільки часто вони є
відображенням наших внутрішніх страхів, браку інформації та невпевненості, аніж існуючої реальності.
Жива Бібліотека –  це спроба відкрити шлях до кращого розуміння відмінностей між людьми,  яке забезпечує існування багатого й відкритого суспільства.  Тому ця ініціатива спрямована на всі соціальні верстви, які хочуть дізнатися більше про інших та про самих себе.
Жива Бібліотека – це аполітична акція,  тому її не може репрезентувати будь-яка політична
організація.

То що ж це все-таки є?
Жива Бібліотека працює у такий же спосіб,  як і звичайна,  добре нам відома,  бібліотека –  читачі
звертаються до бібліотеки,  заповнюють картки читачів,  вибирають книгу,  позичаючи її на певний час. Прочитавши книгу, читач повертає її до бібліотеки та, за бажанням, бере іншу. Єдине, що відрізняє живу бібліотеку від звичайної,  це та обставина, що її книги –  це не звичні продукти на папері,  а живі люди. Вони репрезентують різноманітні групи нашого суспільства,  які часто зазнають упередженого ставлення до себе й потерпають від стереотипів; люди, які стають жертвами дискримінації або соціальної ізоляції.

Хто бере участь у такій бібліотеці?
Книга –  це людина,  яка через своє етнічне походження,  релігійні погляди,  професію,  стан здоров’я, сексуальну або соціальну приналежність, є ізольованою. Ця людина готова відкрити свій статус та досвід у розмові, в обговоренні та дискусії із спірних питання з Читачем.
Наприклад,  Книги можуть мати такі назви: ВІЛ-позитивна людина, шукач притулку, біженець, колишній споживач наркотиків, представник етнічних та національних меншин, священик, гомосексуал, лесбіянка, безробітний, людина, яка має досвід роботи за кордоном, особа комерційного сексу, знавець Києва тощо.
Читач – це будь-який відвідувач Живої Бібліотеки, котрий зацікавлений дізнатись більше про конкретну групу, що її репрезентує Книга, або прагне поставити «заборонені питання» Книзі в необразливій формі у сприятливій, дружній атмосфері.
Бібліотекар  – це людина,  яка сприяє спілкуванню Книги та Читача.  Він може пояснити концепцію та правила Живої бібліотеки, він відповідає за технічні деталі  (слідкує за часом,  реєстрацією,  збором опитувальних форм читачів тощо).

Коли і де це відбувається?
Перша жива бібліотека в Україні відбулася в Києві під час Міжнародного Всесвітнього дня пам’яті людей,  які загинули від СНІД, а саме 18 травня 2008 року. Інші живі бібліотеки організовуються різними організаціями у різних містах України. Слідкуйте за анонсами на цьому сайті, щоб дізнатися про нові події.

Як це виглядає?
Читач приходить і реєструється в Бібліотеці. Він/вона  обирає з каталогу  Книгу, котра його зацікавила. Читач підписом засвідчує свою згоду з правилами позики, а забезпечення конфіденційності – завдання Бібліотекаря. Починається читання  (Книга та Читач). Читання в Живій Бібліотеці означає обговорення тих аспектів, що зацікавили Читача, того, що хотілось би йому дізнатися про Книгу, та ті деталі, про які в обраній Книзі  можна довідатися. Читання кожної Книги  обмежене певним часом.